w

Co znajduje się POD POWIERZCHNIĄ POLSKI?💎 https://youtu.be/IIfh996htjg — NOWY ODCINEK O KANALE SUESKIM
🚀 DISCORD Globusy Globalisty: https://discord.gg/gxnxSdB
📸 INSTAGRAM: https://instagram.com/globalista_yt

🌍 ŚWIAT i CIEKAWOSTKI 🌍 @Bez Sensu 🌍
💰 EKONOMIA 💰

💎💣 WSPARCIE YOUTUBE
https://www.youtube.com/channel/UC2MQ1TRVmCnslmwlgqayVrw/join

📜 OPIS 📜

Nie wiem czy wiecie, ale Polska była niegdyś zarówno tropikalną puszczą jak i później lodowym sercem świata. Miliony lat temu obszar dzisiejszej Polski znajdował się w rejonie równika, a nasze ziemie porastały palmy, które rosły w towarzystwie morza okołorównikowego bogatego w ówczesne organizmy wodne takie jak chociażby gąbki czy też skorupiaki. Najwięcej skamieniałych pozostałości można znaleźć w województwie Świętokrzyskim, a te znalazły się tam wskutek tzw. kambryjskiej eksplozji życia. Ba ok 395 mln lat temu właśnie w tym polskim województwie prawdopodobnie pierwszy raz w historii- zwierzę, a konkretnie Tetrapod wyszedł z wody stając się pierwszym czworonogiem na lądzie. W tym samym czasie w województwie śląskim rosły 30 metrowe paprocie oraz palmy, które bezpośrednio wpłynęły na to, że region jest bogaty w węgiel. Powstał on z rozkładającej się roślinności w okolicy podmokłych terenów- która potem przykryta przez ziemię nie miała dostępu do tlenu zamieniając się pod wpływem czasu w wysokoenergetyczny kruszec. 150 mln lat temu natomiast niemal cała Polska znalazła się pod wodą potęgując później powstawanie różnych surowców oraz żyznych ziem, które ponownie pokryły lasy tropikalne- a później zamieniły się w węgiel brunatny, gaz ziemny czy też ropę.

📕 źródła:

1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Prehistoria_ziem_polskich
2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Riese
3. https://podroze.onet.pl/ciekawe/kompleks-riese-olbrzym-w-gorach-sowich-podziemia-tajemnice-ciekawostki-historia/4qwmb6h
4. https://polskatimes.pl/szczegoly-opodatkowania-wydobycia-gazu-lupkowego-w-polsce-ile-pieniedzy-trafi-do-budzetu/ar/c3-773103
5. https://superhistoria.pl/dwudziestolecie-miedzywojenne/27432/Polska-byla-najwiekszym-producentem-gazu-ziemnego-i-naftowym-potentatem.html
6. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_silver_production
7. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_copper_production
8. https://youtu.be/na2l3opqnZI
9. https://www.se.pl/wiadomosci/polska/niewiarygodne-tajny-tunel-pod-palacem-kultury-aa-XtY4-FtFH-D2sX.html

© Copyrights:

🎥 Video:
– www.videos.pexels.com
– www.videvo.net
– www.pixabay.com
– www.storyblocks.com
– www.motionarray.com

📷 Photos:
– www.wikipedia.org
– www.pixabay.com

🎙 Music:
– www.storyblocks.com
– Genesis – Lahar [Vlog No Copyright Music]
– www.motionarray.com
– www.audioblocks.com

🛎✉️ WSPÓŁPRACA BIZNESOWA: manager@globalista.pl

⏱ TIMELINE ODCINKA
0:00 – Wstęp
1:38 – Informacje dla widzów
2:16 – Prehistoria Polski
3:40 – Bogactwo surowcowe Polski
5:12 – Gaz Łupkowy, geologia
6:34 – Niewybuchy
7:34 – Riese – olbrzym
8:58 – Tajne tunele

#Polska #PodZiemia #surowce

source

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. #pomysł Odcinek o gramatyce języka polskiego. Autor nie ma pojęcia o mowie polskiej. Uszy bolą gdy się słyszy kolejne "złote" twory językowe, które wypowiada. Kwiatki takie jak: – a wiele z nich przypłaciło – czy – niewiele z was wie o tym – ciężko będzie usunąć już z pamięci i panie autor, nie rób więcej filmików dopóki nie nauczysz się poprawnie mówić po polsku!

  2. Nawet za komuny, Polska miała 4 miejsce na świecie w wydobyciu i produkcji wegla kamiennego, ale oczywiście "ważniejszym" krajom na świecie ta silna konkurencja z Polski się nie podobała, a więc zaczeli lobbyngować przeciwko polskiemu węglu, przekupywać lub może nawet zastraszać nasze rządy w Polsce, aby uwalić nasze górnictwo!!!

  3. Jeszcze jak bazy wojskowe radzieckie były w Polsce to też robili to co teraz Usraelczycy. Robili odwierty i szukali złóż. I się doszukali. Potężne złoża ropy w okolicach Przemyśla na głębokości 5-7 tyś metrów.

  4. Ale głupia ta mapa ze złączonymi kontynentami. A co było po drugiej stronie kuli Ziemskiej? Wielka dziura z wodą? Chyba trochę ta piłka była by nie wyważona i rozpadłą się na kawałki, widział ktoś kiedyś źle wyważony obracający się wałek? To potrafi rozwalić maszynę, to samo stało by się z tą konstrukcją którą przedstawiliście na tej kiepsko przemyślanej mapie świata.

  5. Ile bym odcinków nie oglądał, to w każdym przynajmniej raz slysze 'SOBIĘ'. Uwielbiam twój kanał i przyjemnie się ogląda każdy odcinek ale tego jednego słowa nie umiem przetrawić, wybacz. Zrób coś z tym proszę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

SPEJSONVLOG – SMIGUS DYNGUS